Acı İlaç

İLAÇ FİRMALARI UYUŞTURUCU SATIŞINDAN MAFYADAN FAZLA KAZANIYOR

Türkiyede ilaç ve madde bağımlılığı her geçen gün hızla artmakta. Başta ABD olmak üzere tüm gelişmiş ülkelerde bu konuda ciddi önlemler alınmakta ve özellikle reçeteli ilaç iptilasının önlenmesine çalışılmaktadır. Bu konuda Türkiyede yapılanlar ise çok yetersizdir. Bu konuda TİTCK tarafından yapılan tek olumlu uygulama pregabalinin (LYRICA ve benzerleri) yeşil reçeteye alınmasıdır.

Acı İlaç

REÇETEDEKİ HER İLAÇ DEĞİŞTİRİLEBİLİR Mİ?

Bazı hastalar original ilaçlarının jenerik ilaçlarla değiştirildiğinde ayni etkiyi görmediklerinden şikayet ederler. Dünya çapında yapılan araştırmalarda bazı jenerik ilaçların etkisiz veya az etkili olduğu tesbit edilirken, original (brand name) ilaçlarında ülkeden ülkeye farklılıklar gösterdiği, biyoeşdeğer olmadıkları da gösterilmiştir. Yani ne her orijinal ilaç çok iyi, ne de her jenerik ilaç kötüdür.
Acı İlaç

AR DÜNYASI DEĞİL, KAR DÜNYASI

Nihayet domuz gribi hikayeleri bitti derken, DSÖ nün bile sahtekarlığı kabul etmesi asrın olayı oldu. Ar damarları çatlamış danışmanların sırf kişisel kazançları için yaptıkları bir bir ortaya dökülüyor… Doğru söyleyenleri dokuz köyden kovanların sesleri kesildi ama devlete verdirdikleri milyonlarca liralık zararı kim ödeyecek. Şimdi elimizde patlayan aşıları kazıklayacak enayi bir ülke arıyoruz… Allah bir kapıyı kaparsa diğer kapıyı açar demişler.

Acı İlaç

Acı İlaç

Daha önce MEDİMAGAZİN’ de yazdığım görüşlerimi, aradan bir yılı aşkın bir süre geçtikten sonra ,Türkiye’nin ekonomisinin sıcak günlerinde “tasarruf” diye diye ilaç harcamalarında düzenlemeler gündem edilirken, sizlerle bir kez daha paylaşmak istiyorum;

Bir senede ne değişti?! Basında kıyametler koparan DUOCİD için ne yapıldı?Bir sayın yetkili bu ilacın paranteral doz şeması ile, oral doz şemasını karşılaştırdı mı? Böyle bir rezalet başka bir ülkede var mı?

Acı İlaç