AR DÜNYASI DEĞİL, KAR DÜNYASI

klinik farmakoloji dosyası
Acı İlaç

Nihayet domuz gribi hikayeleri bitti derken, DSÖ nün bile sahtekarlığı kabul etmesi asrın olayı oldu. Ar damarları çatlamış danışmanların sırf kişisel kazançları için yaptıkları bir bir ortaya dökülüyor… Doğru söyleyenleri dokuz köyden kovanların sesleri kesildi ama devlete verdirdikleri milyonlarca liralık zararı kim ödeyecek. Şimdi elimizde patlayan aşıları kazıklayacak enayi bir ülke arıyoruz… Allah bir kapıyı kaparsa diğer kapıyı açar demişler. Bakın NaturalNews ve Consumer Wellness Center H1N1 aşısının emniyet ve etkinliğini bilimsel olarak 31 Mart 2010 a kadar ispatlayana 10.000 dolar mükafat veriyor (detaylar yazımızın sonunda ekli). Her ne kadar bu para bazı danışmanları tatmin etmese de hiç yoktan iyidir!!!.. Hakkımızda sağda solda laf söyleyen bir sözde bilim adamı bakın ne diyordu “Türk insanının aşıya olan ilgisizliği tıp tarihine geçecek yeni bir sonuç doğuracak. Aşılanmayan kişiler yan etkileri çok daha yüksek olan anti-viral ve antibiyotiklere yüklenecek. ve tıp tarihine geçeceğiz..” Türk insanı değil ama herhalde bunu söyleyen cehaletiyle tıp tarihine geçti.. Acaba bu kişinin yüzü biraz kızarıyor mu? Ne demişler, kılavuzu karga olanın….

 

Biz domuz gribi, eczaneler, ilaçların marketlerde satılması, tam gün yasası vs ile uğraşırken başkaları malı götürüyorlar!.. Herald Bültenin 1 Şubattaki editorialında “legal ilaçların kullanımının control edilemez bir şekilde artışı” konu ediliyor ve  ABD de TV kanallarında prime-time da onlarca reçeteli ilaç reklamı ve hatta yepyeni hastalıkların (!) reklamından bahsetmekte… Bu sayfanın okuyucuları “hastalık icad etme, hastalık uydurma” konusunda yazdıklarımızı hatırlarlar. İngilizce olarak buna “disease mongering” deniyor.

Melody Peterson, “ OUR DAILY MEDS, How the Pharmaceutical Companies Transformed Themselves Into Slick Marketing Machines and Hooked the Nation on Prescription Drugs, 432 pp. Sarah Crichton Books/Farrar Straus & Giroux. $26” kitabında katıldığı bir konferanstaki konulardan birisinin “Creating a disease, hastalık yaratma” olduğunu ve yaratılacak hastalığın da “overactive bladder, aşırı aktif mesane” olduğunu anlatmakta. Konuyu merak edenlerin bu kitabı mutlak okumalarını öneririz.

 

Senelerdir özellikle yaşlılarda çok iyi bilinen bir rahatsızlık olan “idrar enkontinansı, idrar tutamama” ilaç firmalarının üç kağıdı sonu “overactive mesane” hastalığı haline geldi. Yalnız isim değişmedi, isimle beraber görülme yaşıda değiştirilerek milyonlarca hasta yaratıldı. İlaç firmalarının iddialarına gore her 11 kişiden birisinde bu hastalık var!!! Çaresi?.. hangi yaşta olursanız olun DETROL (tolterodin) (DETRUSİTOL- Pfizer, TOLTEX, Koçak) ve benzer işaçları kullanın. Detrol ABD de Pfizer’in blockbuster ilacı olur.

 

Detrol, Pharmacia firması (Pfizer’e satılmıştır) tarafından idrar tutamama için geliştirilmiş bir ilaç. Daha sonra pazar büyütmek için icad edilen “overactive mesane” ilacı oluyor… Pharmacia firması başkan yardımcısı hiç utanmadan “The invention of overactive bladder syndrome. Detrol (tolterodine) was identified as "the first, new, global mass marketing opportunity”  konulu bir sunum yapıyor. Her ne kadar daha sonra bu sunum http://www.pmrg.org/presentations.html adresinden siliniyorsada başka kaynaklardan bu etik dışı sunuma erişmemiz mümkün oluyor. Bu sunumu ekli dosyada bulabilirsiniz… Daha sonra Pfizer 1.2 milyar dolar satış yapan Detrol yerine  TOVİAZ’ı (fesoterodine fumarate) piyasaya veriyor. Detrol slaytları incelenirse 20. Slaytta yeni bir hastalık yaratıldığında Detrol satışlarının nasıl 2.7 misli artacağı, 22. Slaytta ise bu artış için gerekli “kritik başarı faktörleri” anlatılıyor. Utanmadan “overactive mesaneyi yaşam kalitesini ileri derecede negative olarak etkileyecek ciddi bir tıbbi durum olarak yerleştirin.. Detrolü bu hastalığın tek ilacı olarak lanse edin.. Pratisyen hekimleri (kadın doğumcular dahil) bu hastalığın tanı ve tedavisi yönünde eğitin… potansiyel hastaları direct tüketici reklamları ve PR aktiviteleri ile doktorlara yönlendirin… Bu sunum herhalde “hastalık icadına” inanmayan safdillere bir ders olur ve ahlaksızlığın boyutunu anlarlar.

 

 

İşin ikinci aşamasında konu ile ilgili dernek ve vakıfların işe dahil edilmesidir (ayni oyun Domuz Gribi olayıda dahil birçok hastalık için Türkiyede de oynanmaktadır). İlk olarak AMWA (American Medical Women’s Association” kandırılır ve overactive mesanenin devamlı eğitim programlarına katılması sağlanır ve Pfizer dışında Abbott, Novartis, Astrazeneca ve Wyeth (daha sonra Pfizer tarafından satın alındı) AMWA nın sponsor olur. 30. ve 39. slaytlarda doktorların, sağlık otoritelerinin nasıl kafaya alınacağı tanımlanırken ayni zamanda sigorta şirketlerinin geri ödeme için nasıl kandırılacakları detaylı bir şekilde anlatılır.

 

Gelelim en önemli kısma, overactive mesane ilaçları etkili mi, emniyetli mi?.. Maalesef bu ilaçlar ne beklendiği kadar etkili ve nede emniyetli.” Worst Pills best Pills” şubat 2010 sayısında TOVIAZ’I 2015 yılına kadar kullanmayın diyor. Sebep bu ilaç yeteri kadar etkili değil ve çok ciddi yan etkileri var (Türkiyede henüz mevcut değil). Yapılan klinik araştırmalarda plasebodan çok farklı bulunmamıştır. Bir günde hastalar plaseboya gore bir seferden daha az idrara çıkmakta. Yani 24 saatte idrara çıkma sayısındaki azalma birden bile az. Buna mukabil ciddi antikolinerjik yan etkilere sahip. Bunlardan bazıları: mide asit salgısında azalma, tükrük, ter ve göz yaşı salgılarında azalma, kabızlık, idrar etmede zorluk, kan basıncı ve kalp hızında artma; SSS de: konfüzyon, delirium, hafıza problemleri, oriyentasyon bozukluğu, dikkat azalması, bulanık görme, glokom; seksüel bozukluklar… Günde 1 kereden bile az idrara çıkmak için buy an etkilere değer mi?.. Bunun için milyarlar harcamaya gerek var mı?...

 

Bu olaylardan umarız Sağlık Bakanlığı ve sayın bakan da kendilerine bazı dersler çıkartırlar. Senelerdir birçok kurumda gerek kurum mensupları ve gerekse o kurumlarda çalışan danışmanların çok ciddi çıkar ilişkisi içinde olduğunu yazdık. Yetkililerden çıt yok.. Bu konuda en hassas davranan SGK oldu. SGK geri ödeme komisyonunda çalışanlardan kurumun işyaptığı ilaç firması, tıbbi cihaz satıcıları vs gibi kuruluşlarla “çıkar ilişkisi” olmadığına dair yazılı taahhüt istedi ve duyduğumuzaa gore çoğunluk bunu imzalarken bazıları imzalamaktan çekinmişler? Herhalde kendileri için bunun duygusal nedenleri vardır!!! Benzer işlemi Sağlık Bakanlığı ve özellikle İlaç Eczacılık Genel Müdürlüğünün de uygulaması birçoğumuzun en büyük beklentisidir. İlaç firmaları ile akçeli işi olanlar, firmalardan şu veya bu sebeple para alanlar nasıl olurda para aldıkları firmaların ilaçlarını değerlendirirler? Aksi takdirde bu kişiler, prospektüsünde 18 yaş altında bu ilaç denememiştir diyen, çocuklarda etkinliği ve emniyeti bilinmeyen ilaçların çocuklarda kullanılmasını ve geri ödenmesini istemezdi.

 

 

Overactive Bladder tedavisinde kullanılan ilaçlar:

Jenerik ismi

FİRMA

MARKA

Kaç klinik araştırma var

24 saatte idrara çıkmada azalma sayısı

 

Darifenacin 15 mg

NOVARTİS

EMCELEX

3

-0.7

 

Fesoterodine 8 mg

PFİZER

TOVIAZ

2

-0.9

 

Oxybutynin

KOÇAK

ÜROPAN

-

-

 

Solifenacin 10 mg

ASTELLAS

VESICARE

4

-1.3

Tolterodine

PFİZER

DETROL

4

-0.7

 

DETROL LA

1

-0.6

 

Trospium

ER-KİM

SPASMEX

2

-0.9

 

 

 

$10,000 reward offered for scientific proof of H1N1 vaccine safety and effectiveness

by Mike Adams, the Health Ranger, NaturalNews Editor

 

(NaturalNews) In conjunction with NaturalNews, the non-profit Consumer Wellness Center (www.ConsumerWellness.org) has publicly offered a $10,000 reward for any person, company or institution who can provide trusted, scientific evidence proving that any of the FDA-approved H1N1 vaccines being offered to Americans right now are both safe and effective.

Vaccine promoters keep citing their "science" in claiming that H1N1 vaccines are safe and effective. NaturalNews and the CWC ask one simple question: Where is this science?

The $10,000 reward will be issued to anyone who can produce scientific evidence meeting the following criteria:

• A scientific paper, published in a peer-reviewed medical journal, describing the results of a minimum of two Phase III trials structured as randomized, placebo-controlled scientific clinical trials of an FDA-approvedH1N1 vaccine currently in distribution, carried out on a minimum of 1,000 people (for statistical significance) for a duration of at least 90 days. The inclusion criteria for both clinical trials must be properly randomized so that the participants are representative of the entire U.S. population and not merely a desired sub-group selected to skew the research outcome. Inclusion criteria must be provided to NaturalNews for verification.

• At the same time, the vaccine must be scientifically demonstrated to be effective at reducing H1N1 swine flu infections. Scientifically speaking, it must be demonstrated to reduce the death rate from H1N1 infections by a minimum of 50 percent (relative numbers, not absolute, since so few die from H1N1 in the first place). In other words, if 100,000 people get infected with H1N1 and 100 might normally die, the study must show that fewer than 50 vaccinated people die. This would equate to a 50 percent reduction in mortality from swine flu. If the vaccine is less than 50 percent effective, then it doesn't really offer much benefit for such a mild flu with extremely low fatality rates.

• Because vaccine promoters describe the vaccine as "safe enough for children and expectant mothers" and because vaccine promoters insist that there are absolutely no risks of long-term side effects, the study must demonstrate that the vaccine causes no statistically significant increase in side effects of any kind for a minimum of one year following the vaccine injection. You might think this is impossible to produce since the vaccine hasn't even existed for one year and couldn't have possibly been tested to see whether it produces neurological side effects in the one-year timeframe. That is exactly my point.

• Finally, due to widespread corruption and dishonesty in clinical trials that are funded by drug companies, these clinical trials must not be funded in whole or in part with drug company money. Funding for the studies must come from truly independent sources such as a government institution or a university with no financial ties to the vaccine manufacturer.

This is not a satire story or a parody. This $10,000 reward for scientific proof of the H1N1 vaccine safety and effectiveness is being offered in all seriousness. The offer is valid through March 31, 2010.

If proof of the H1N1 vaccine safety and effectiveness is produced in accordance with the reasonable requirements published here, NaturalNews will publish a public apology regarding our condemnation of H1N1 vaccines and issue a $10,000 check to the winner of the reward within five business days. (Per IRS regulations, we may require proper income reporting details from the reward recipient if they reside in the U.S. or are a U.S. citizen).

If you, the NaturalNews readers, encounter any blogger, journalist, debater or newsgroup poster who invokes the word "science" in the context of supporting H1N1 vaccines, simply point them to this $10,000 reward offer and challenge them to claim the reward for themselves.

All they have to do is search Google Scholar (or their local university library) for just one published scientific article proving the safety and effectiveness of any H1N1 swine flu vaccine through two randomized, double-blind, placebo-controlled studies according to the criteria described here.

It's simple, really. If such scientific proof exists, it should require less than an hour to find it. With all these doctors, journalists and FDA decision makers talking about the amazing "science" behind the H1N1 vaccines, you would think that there must be at least one of them who would like to earn $10,000 in one hour while proving the safety and efficacy of these vaccines.

Is there one such person who would claim this $10,000?

İndirilebilir Dosyalar