Haber

LOPİNAVİR-RİTONAVİR TEDAVİSİ ETKİSİZ!

SAĞLIK BAKANLIĞININ GEBELERDE KULLANILMASINI TAVSİYE ETTİĞİ LOPİNAVİR-RİTONAVİR’İN COVİD19 DA HİÇ BİR ETKİSİ YOK

Covid-19 sebebi ile hastaneye yatan hastalara uygulanan lopinavir-ritonavir tedavisi yapılan 11.867 hasta üzerinde yapılan randomize plasebo kontrollü RECOVERY çalışmasında etkisiz bulundu.
Hastaların, hastanede kalma sürelerinde, 28 günlük mortalite oranında, hastaların mekanik ventilasyona ihtiyaç duyma sürelerinde herhangi bir etki göstermedi.
Makale ve ekleri ilişktedir

Haber

TÜRKİYE COVİDDE PLAZMA TEDAVİSİ SONUÇLARI

Convalescent plasma therapy in patients with COVID-19
Fevzi Altuntas,Naim Ata,Tugce Nur Yigenoglu,Semih Bascı,Mehmet Sinan Dal,Serdal Korkmaz,Sinem Namdaroglu,Abdulkadir Basturk,Tuba Hacıbekiroglu,Mehmet Hilmi Dogu,İlhami Berber,Kursat Dal,Kerem Kınık,İbrahim Haznedaroglu,Fatma Meriç Yılmaz,İsa Kılıç,Sinan Demircioğlu,Alper Yosunkaya,Mehmet Ali Erkurt,Burhan Turgut,Murat Caglayan,Osman Celik
TRANSFUSİON AND APHERENSİS SCİENCE, https://doi.org/10.1016/j.transci.2020.102955

Haber

MUTASYONA UĞRAYAN COVİD VİRUSU ÇOK DAHA BULAŞICI

MUTASYONA UĞRAYAN COVİD-19 ÇOK DAHA BULAŞICI, AŞILAR NE KADAR ETKİLİ OLACAK?
Houston Methodist hastanesinde yapılan araştırmada (makale ekte takdim edilmiştir) iki covid dalgası analiz edildiğinde ikinci dalgadaki suşların daha bulaşıcı olduğu gösterilmiştir.
İlk dalga ve son dalga viruslardan elde edilen 5000 genom incelendiğinde ikinci dalgada elde edilen suşların %99.9’unun D614G mutasyonuna uğramış olduğu gözlemlendi. D614G suşu daha fazla taç çıkıntılı ve hücreleri daha fazla enfekte edici bir suş.

Haber