Haber

WHO TEMEL İLAÇ LİSTESİNDEKİ İLAÇLAR ÜCRETSİZ OLARAK VERİLMELİ

Türkiyede hastaların ilaca erişimi her geçen gün gittikçe zorlaşmakta. Özellikle emekliler ve düşük gelirliler yüksek katkı paylarını ödeyemedikleri için sağlıklarından olmakta. İlişikte Dünya Sağlık örgütünün 2019 temel ilaç listesi sunulmuştur. SB ve SGK derhal bilimsel bir komisyon kurarak bu listeyi Türkiyeye uyarlamalı ve bu listedeki ilaçlar ücretsiz olarak sigortalılara, emeklilere ve çalışanlara verilmelidir. Bu liste dışındaki ilaçlar ise %10-40 oranında katkı payına tabi olmalı, OTC ilaçların bedelleri ödenmemelidir (ödenmesi gereken OTC ler için pozitif liste hazırlanmalıdır).

Haber

BASİT ENFEKSİYONLARDA OPTİMUM ANTİBİYOTİK KULLANIM SÜRELERİ

Toplumda sık görülen enfeksiyonlarda hangi antibiyotikleri hangi sürede kullanalım. Türkiyede dahil bir çok ülkede antibiyotikler en çok reçete edilen ilaçlar arasında. Özellikle bilinçsiz olarak kullanımı antibiyotik direncini ileri derecede artırmış ve sonuçta daha çok yan etkili ve pahalı antibiyotiklerin kullanımına yol açmıştır. Bir çok ilaç firması antibiyotik araştırmalarını durdurmuştur ve yakın gelecekte etkili yeni bir antibiyotik keşfi ön görülmemektedir. Antibotikleri AKILLI KULLANALIM!!
Dosya ektedir

Haber

MENAPOZDA HORMON TEDAVİSİ MEME KANSERİNE SEBEP OLUYOR

Bazı kadınlar için menopoz, kolay bir yaşam geçişidir, ancak diğerleri için uykusuz geceler, sıcak basmalar ve çoğunlukla refahta düşüş anlamına gelir. Onlarca yıldır kadınlarda yumurtalık fonksiyonlarının azalması ile kaybedilen hormonların sentetik fhormonyalırın hap şeklinde veya başka formülasyonlarda (örneğin, yamalar, jeller ya da enjeksiyonlar) ya sadece östr

Haber

FDA SANDOZ'UN RANİTİDİNİNİ YASAKLADI

FDA tarafından yapılan açıklamada içinde kanserojen gayrisafi madde olduğu gerekçesi ile ABD de SANDO'a ait 150 ve 300 mg ranitidin preparatlarını yasakladı ve eczacılara bu ilacı hastalara vermeyin uyarısı yaptı.

TOPIC: Ranitidine Hydrochloride Capsules, 150mg and 300mg by Sandoz: Recall - Due to an Elevated Amount of Unexpected Impurity, N-Nitrosodimethylamine (NDMA)

Haber